Przedszkole "otwarte"

Projekt przyjaznego środowiska dla najmłodszych

Przedszkole, w którym ogród i wnętrze przenikają się nawzajem

Nowa jakość

Nowe przedszkole ma powstać w ścisłym centrum historycznej części miasta Jastrzębie-Zdrój, zastępując wysłużony już budynek szkoły podstawowej. Projekt przestrzeni dla najmłodszych zrealizowany przez naszą pracownię obejmuje zupełnie nowy, wpasowany w rzeźbę terenu obiekt, spełniający najnowsze rekomendacje co do jakości obiektów o takiej funkcji. Projekt uzyskał pozwolenie na budowę.

Bezpieczna forma

Wyznacznikiem przy tworzeniu formy budynku stało się wytworzenie różnych stref: parterowej, bardziej zamkniętej, zlokalizowanej od strony parkingu, oraz otwartej, odizolowanej od hałasu ulicy i wychodzącej skrzydłami na duży plac zabaw. Budynek w kształcie litery „L” od strony ogrodu wyposażony został w duże otwarcia wraz z drewnianymi elementami zacieniającymi. Efektem jest bardzo dobrze doświetlona naturalnym światłem przestrzeń o wysokiej jakości. Stonowana i ciepła kolorystyka budynku, zrealizowana za pomocą tynku cienkowarstwowego i naturalnego drewna ma budować atmosferę domowego ciepła, a ukryty charakter budynku – poczucie bezpieczeństwa dla najmłodszych.

System Montessori

Dla naszego zespołu kluczowym było zaprojektowanie przestrzeni odpowiadającej systemowi Montessori. Naturalne połączenie wnętrza budynku z ogrodem buduje środowisko przyjazne odkrywaniu przez dzieci świata. Strefa ogrodu została w projekcie wyposażona w ścieżki sensoryczne, ogrody kwiatowe i otwarte place zabaw, a wyspowy charakter zagospodarowania ma sprzyjać dziecięcej ciekawości i poszukiwaniu własnych, ulubionych ścieżek. Otwarta przestrzeń i przenikanie się ogrodu z pomieszczeniami w środku jest chyba największym atutem tej inwestycji.

Bogate wyposażenie

Projektowane przedszkole wyposażono w duży taras oraz klasę letnią, umożliwiające łatwy kontakt z naturą i świeżym powietrzem. Wewnątrz znalazło się miejsce na dziecięce szatnie i 10 sal edukacyjnych wraz z osobnymi zapleczami. Budynek wyposażono również w salę rytmiczno-gimnastyczną oraz sale specjalistyczne. Na miejscu jest również pełna kuchnia wraz z wymaganym zapleczem.

Bogate wyposażenie

Projekt budynku przedszkola przy ulicy 11 listopada w Jastrzębiu-Zdroju wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Jastrrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój