Łaźnia "Moszczenica"
I etap realizacji - Muzeum "Carbonarium"
Łaźnia „Moszczenica”
Budynek, przy którym przyszło nam pracować to nieruchomość wyjątkowa. Stanowiący część kompleksu nieczynnej już KWK Moszczenica obiekt to dawna łaźnia górnicza – miejsce zdawania i pobierania osprzętu górniczego i kąpieli po szychcie. Miejsce, z racji pełnionej funkcji, ważne w postindustrialnej panoramie miasta Jastrzębie-Zdrój. Naszym zadaniem było przywrócenie obiektowi i jego otoczeniu należytego wyglądu, oraz zaadaptowanie do nowej, szytej na potrzeby miasta funkcji – tak, by jego historia nie przeminęła wraz z walącymi się ścianami i wybitymi oknami.
Nowy rozdział
Zaplanowana w budynku nowa funkcja urozmaicić ma ofertę kulturową i biznesową miasta. Projektowana przez nasze biuro przestrzeń ma mieścić część wystawienniczą – zrealizowane już multimedialne muzeum „Carbonarium” a także – w dalszej części budynku – centrum rozwoju biznesu z przestrzeniami na wynajem, otwartą strefą pracy, dużą gastronomią, salami konferencyjnymi i kawiarnią z tarasem dachowym. Z racji na charakter mix-use i ogromną przestrzeń budynku (całość posiada ponad 8 000 metrów kwadratowych powierzchni) inwestycję podzielono na etapy. Aktualnie zrealizowano etap I z przestrzenią muzeum i wystawą (choć jeszcze nie w pełni wyposażoną) oddaną do użytku.
Industrialny charakter
Założeniem projektowym było pozostawienie budynku w jak najsurowszym stanie i w rezultacie wyeksponowanie historii jaką reprezentuje. Zachowanie szczerości architektonicznej budynku - ze względu na surowe przepisy przeciwpożarowe, wymagania dotyczące budynków publicznych czy w końcu zupełnie nową funkcję, którą należało wpisać w istniejącą „skorupę” - wymagało wiele pracy projektowej. Efekt jednak udało się osiągnąć z sukcesem. Wyeksponowana została żelbetowa konstrukcja nośna budynku, wraz z wysokimi na dwie kondygnacje przestrzeniami użytkowymi. Co ciekawe, uważni zwiedzający wciąż mogą zauważyć pozostawione przez pierwszych budowniczych napisy, utrwalone na żelbetowych słupach i belkach. Nowa stolarka okienna zachowała oryginalne podziały. Płyty elewacyjne zachowały oryginalny wygląd, w części będąc po prostu wyczyszczone, a w części wymienione na nowe, lecz o takiej samej estetyce. Zachowano autentyczne detale, jak stalowe mocowania płyt elewacyjnych do konstrukcji czy stalowe opaski na słupach. W części klatek schodowych pozostawiono też oryginalne stopnice, wysłużone przez zastępy pracujących tu górników. Elementy takie jak posadzki przemysłowe, odsłonięte instalacje, przeszklony szyb windowy, oryginalne materiały pokazane we wnętrzach – beton, cegła, kamień i stal – dopełniają industrialnej charakterystyki całości.
Co dalej?
Udana realizacja I etapu to nie koniec prac nad Łaźnią Moszczenicą. W realizacji pozostaje jeszcze druga, większa część budynku, a także elementy zagospodarowania terenu dookoła. Sukces inwestycji, wpisujący się w transgraniczny program turystyczno-edukacyjny polsko-czeskiego pogranicza, udowodni, że zabytki techniki, te związane z industrialną historią miasta, są równie ważne co inne, zabytkowe i wcześniejsze wiekiem budowle. Obiekty o takim charakterze świetnie nadają się na adaptacje do różnych, nie tylko kulturalnych funkcji, a wykreowana w nich przestrzeń może stanowić świetny atut dla miast i atrakcje dla lokalnych społeczności. Na szczęście zachowanie przemysłowego dziedzictwa stanowi coraz ważniejszy punkt na inwestycyjnej mapie regionu.
Poniżej prezentujemy wykonany przez firmę CZĘSTOBUD film promocyjny, w którym - w wirtualnym spacerze - można poznać wnętrza i zakamarki tego imponującego obiektu.
Adaptacja i rewitalizacja budynku starej łaźni górniczej na funkcję mix-use - muzeum, centrum biznesu, gastronomię.
Typ:
Użyteczność publiczna
Lokalizacja:
Jastrzębie-Zdrój
Inwestor:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Rok projektu:
2016
Rok realizacji:
2023
Powierzchnia użytkowa:
2 738 m²
Status:
Zrealizowany I etap
Inżynier kontraktu:
ARCHiTEKT studio projektowe
Generalny wykonawca:
CZĘSTOBUD sp. z.o.o.
Projektant wystawy Carbonarium:
ART FM
Wykonawca wystawy: